History

March 1937:  Thirty-six people gathered to organize a church.  At that time, Peace Progressive Missionary Baptist Church was organized.  It was under the leadership of Rev. C Fluker that the members found and purchased property for the church.

 

1938 – 1941: Rev. Anderson

 

1949: In the year of 1949, the late Rev. W.G. Blackson purchased the land at 2607 24th Ave where the church stands now.

 

1951 – 1962: After assuming the leadership role of Pastor, the late Rev. J.C. Goins saw the need to erect a new building for worship.  It was in the year 1966 that a new block structure was constructed and the “Peace” members marched in the new Church.

 

1963 – 1964: Rev. W. L. Williams

 

1964: Rev. J C. Goins returned to Peace Baptist Church

 

June 1966: Rev. Goins and members marched into a new edifice.

 

October 1977: the church received a facelift by changing the front part of it.

 

November 1977: The mortgage was burned.

 

1979: Rear lot of the church was purchased.

 

1982: Pews were cushioned

 

September 1984: retirement program for its pastors started.  Shortly afterward, Rev. J. C. Goins retired from Peace Baptist.

 

May 1985: Rev. William Frank Leonard became the new pastor.

 

1988:  Church debt was liquidated and Rev. Leonard started  a children’s choir.

 

January 1991: Youth church established.

 

1991: choir #2 and male choir was disbanded and the new choir is Leonard’s Gospel.

 

1992: Personal Outreach Ministry began.

 

November 1995: Church van was purchased.

 

2006: Interior improvements started including additional pews and carpeting.

 

June 2007: Rev. Leonard announced his retirement.

 

October 31, 2007: Rev. Leonard officially retired.

 

November 2007: Alfonzo Broughton assumed the role of Interim Pastor.

 

2008: Search for Senior Pastor took place

 

February 7, 2009: Election for Senior Pastor held.

 

March 1, 2009: Rev. Albert Gallmon voted on by the church to be the Senior Pastor of Peace Missionary Baptist Church.